cropped-dd511ad7-a8d4-4df2-9df3-2e06a01477da.png

این الگو دارای سه سقف است که هریک زیر سقف قبل از خود می‌باشد. هنگامی که قیمت در زیر پایین‌ترین کف ما بین قله‌ها بسته شود، این الگو به عنوان یک الگوی معتبر تایید می‌گردد.

اولین علامت تغییر روند از صعودی به نزولی، با شکل گرفتن یک سقف پایین‌تر از سقف قبلی نمایان میشود؛ لذا این الگو می تواند بعنوان نشانگر شروع روند نزولی خواه در یک سهم یا در کل بازار استفاده شود. متأسفانه، بدلیل بزرگی الگو، نانچه بخواهیم پس از تایید آن، پوزیشن‌های خرید خود را ببندیم، ممکن است منجر به ضرر شده یا بخشی از سود از بین برود. لذا استفاده از این الگو بعنوان شاخص چرخش روند از صودی به نزولی سفارش نمیشود. با این وجود، اگر این الگو ظاهر شد، از پوزیشن‌های خرید اجتناب نمایید.

 

نتایج مهم:

 

رتبه عملکرد کلی: 21 از 36
نرخ خروج سر­به‌سر* : 22 درصد
میانگین کاهش پس از شکست: 39 درصد
نرخ وقوع پولبک **: درصد برخورد با هدف : 66 درصد
احتمال رسیدن به هدف قیمتی: 23 درصد

 

* سنجش تعداد الگوهایی که پس از شکسته شدن‌شان، افت حداقل 5 درصدی قیمت رخ نداده است. در واقع الگوهایی هستند که هزینه معامله خود را پوشش نمی‌دهند و میتوانید در بازارهای مختلف مقادیر متفاوتی از جمله کارمزد معامله، مالیات متعلقه، هزینه خواب سرمایه و … را لحاظ نمایید.

** Pullback

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات

شرح

روند قیمت منتهی به الگو روند قیمت منتهی به الگو صعودی می‌باشد.
شکل الگو سه سقف که هرکدام پایین‌تر از سقف قبلی است.
تقارن هر سقف باید شبیه به سقف‌های دیگر باشد. اگر سقف‌های عریض و ضخیم را انتخاب کنید همه آنها باید به این شکل به نظر برسند. سقف‌ها نباید از یک خط روند پیروی کنند.
تایید الگو الگو زمانی بعنوان یک الگوی معتبر تایید میگردد که قیمت زیر پایین‌ترین کف الگو بسته شود.

 

نکات معاملاتی:

تاکتیک معاملاتی

توضیحات

 

قاعده هدف‌گذاری

 

کف تایید و حد ضرر

قاعده هدف‌گذاری ارتفاع را از بالاترین سقف (1) تا پایین ترین کف (2) محاسبه کرده و سپس در درصد برخورد با هدف قیمتی ضرب کنید. نتیجه را از پایین ترین کف (2) در الگو کم کنید تا هدف قیمتی (3) بدست آید.
کف تایید معامله گران با ریسک‌پذیری بالاتر میتوانند چنانچه اولین کف (نقطه A، بین سقف‌های 1و 2) پایین‌تر از کف دوم (نقطه B، بین سقف‌های 2 و 3) قرار گرفت، از کف دوم (B) بعنوان قیمت تایید استفاده نمایند.
حد ضرر در این الگو حد ضرر را اندکی بالاتر از آخرین سقف مینور (سقف 3) قرار دهید.
کاور کردن چنانچه قیمت از هر یک از سقف‌ها بالاتر رفت، پوزیشن فروش را کاور نمایید.
پولبک (عقبگرد صعودی قیمت) به عملکرد آسیب میرساند.

 

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *