cropped-dd511ad7-a8d4-4df2-9df3-2e06a01477da.png

این الگو زمانی شکل میگیرد که کف کندل اول بالای سقف کندل دوم بوده و یک فضای خالی را بر روی نمودار باقی بگذارد.

محل رویداد آن در روند نزولی قیمت بوده و بصورت ادامه‌دهنده روند نزولی رفتار می‌نماید. این الگو به کرات اتفاق افتاده لذا یافتن آن بر روی نمودار نمی‌بایست چندان مشکل باشد. هرچقدر مقیاس زمانی نمودار بزرگتر باشد، پیدا کردن این الگو نیز دشوارتر خواهد بود.

 

نتایج مهم:

 

عملکرد تئوریک: ادامه‌دهنده روند نزولی
عملکرد واقعی: ادامه‌دهنده روند نزولی در 67 درصد مواقع
احتمال توقف در محدوده گپ: 25 درصد
رتبه فروانی وقوع: 23
رتبه عملکرد کلی: 7
میانگین زمان بسته شدن گپ: 55 روز
میانه زمان بسته شدن گپ: 9 روز

 

تمامی رتبه‌های اشاره شده بر اساس سنجش و رده‌بندی 103 الگوی کندلی می‌باشد.

 

شرح الگو:

 

همانطور که در بخش معرفی الگو ذکر گردید، این الگو در واقع فضایی است که در نمودار قیمت رها شده است. برای مثال در نمودارهای روزانه، تقسیم سود شرکت یا اعلام درآمد مثبت شرکت ممکن است منجر به شکل‌گیری این الگو گردد.

رفتار این الگو در 67 درصد مواقع بصورت ادامه‌دهنده روند نزولی قیمت خواهد بود. رتبه عملکرد کلی آن 7 می‌باشد؛ اما در تعیین آن، از روند پیرامون الگو استفاده شده است نه خود الگو.

یکی دیگر از نتایج جالب توجه این الگو، عدد “احتمال توقف در محدوده گپ” می‌باشد. این عدد در واقع درصد دفعاتی می‌باشد که یک سقف موضعی قیمت در محدوده گپ واقع شده است، پیش از آنکه قیمت کل مسیر را پیموده و کل گپ را پر نماید. بعبارتی دیگر، گپ موجود در الگو در 25 درصد مواقعی که قیمت تا به آنجا رشد نموده است، بصورت یک مقاومت عمل می‌نماید.

میانگین زمانی که طول میکشد تا این گپ بسته شود، 55 روز است اما میانه آن 9 روز می‌باشد. بسته شدن گپ یعنی قیمت به اندازه کافی رشد نموده و کل گپ را پوشش دهد. مثلا اگر قیمت از 1500 ریال تا 1000 ریال یک گپ را شکل دهد، می‌بایست مجددا تا 1500 ریال رشد نماید تا گپ بسته شود. علت اختلاف زیاد ارقام 9 و 55 اینست که میانگین زمان پر شدن گپ زیاد است اما در بحث میانه، ما صرفا لیست را به دو قسمت تقسیم کرده و تعداد دفعاتی که بیشتر از x(روز) طول کشیده را برابر با تعداد دفعاتی میگیریم که کمتر از x(روز) زمان برده است و بدین ترتیب عدد مورد نظر را بدست می‌آوریم.

 

راهنمای شناسایی الگو:

مشخصات

شرح

تعداد خطوط کندل دو کندل.
روند قیمتیِ منتهی به الگو نزولی.
پیکربندی به جستجوی دو کندل بپردازید طوری که کف کندل اول بالای سقف کندل دوم قرار داشته باشد.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *